Ekonomi

ABD hisse senedi fonları 21,15 milyar dolarlık çıkışla sarsıldı

Yatırımcılar 17 Nisan’a kadar olan haftada ABD hisse senedi fonlarından 21,15 milyar dolar çekerek 21 Aralık 2022’den bu yana en büyük çıkışı gerçekleştirdi. Bu eğilim, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için sıkı para politikasını sürdüreceği sinyalini vermesiyle yüksek faiz oranlarının devam edeceğine dair artan endişeleri yansıtıyor.

Satışlar geniş bir alana yayıldı ve ABD büyük sermayeli hisse senedi fonları 7 Şubat’tan bu yana görülmemiş bir zirve olan 11,59 milyar dolarlık net çıkışla karşılaşarak en önemli etkiyi yaşadı. Küçük sermayeli, çok sermayeli ve orta sermayeli fonlar da sırasıyla 2,71 milyar dolar, 2,13 milyar dolar ve 526 milyon dolar net çıkışla karşılaştı.

Sektör spesifik fonlar da bu trendden etkilenmedi. Yatırımcılar ihtiyari tüketici fonlarından 701 milyon dolar, sağlık fonlarından 651 milyon dolar ve altın ve değerli metaller fonlarından 447 milyon dolar çekti. Ancak finans sektörüne yaklaşık 281 milyon dolarlık net giriş oldu.

Sabit gelirli piyasada da bir gerileme yaşandı ve ABD tahvil fonları Aralık ortasından bu yana en büyük olan 3,83 milyar dolarlık net çıkış bildirdi. Sadece vergilendirilebilir tahvil fonlarından 2,36 milyar dolar çıkarken, belediye tahvil fonlarından 1,47 milyar dolar çekildi.

Daha riskli varlıklardan bu çekilmenin ortasında, tahvil piyasasının bazı alanları yatırımcı çekti. ABD kısa/orta vadeli devlet ve hazine fonları ile kısa/orta vadeli yatırım yapılabilir fonlar sırasıyla yaklaşık 805 milyon dolar ve 284 milyon dolar net giriş aldı.

Para piyasası fonları, en az Temmuz 2020’den bu yana en büyük haftalık geri çekilmeye işaret eden 118,1 milyar dolarlık şaşırtıcı çıkışla özellikle sert bir şekilde etkilendi.

Bu çıkışlar, İran’ın İsrail’e saldırısının ardından Orta Doğu’da artan çatışmaların yatırımcı duyarlılığını daha da azalttığı jeopolitik gerilimlerin arka planında gerçekleşti.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz günlerde ABD’deki enflasyon durumu hakkında yaptığı yorum, enflasyonun düşmemesi halinde merkez bankasının kısıtlayıcı para politikasının devam edebileceğini öne sürerek yatırımcılar arasındaki temkinli duruşu pekiştirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu