İş

BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptığı bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( PRKME)

Park Elektrik’e bağlı hissedar Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim A.Ş. 30 Haziran 2022 tarihinde yıl ortasında imzalanan mevcut kömür satış sözleşmesi, Eti Soda ile karşılıklı mutabakatla feshedilerek, güncel piyasa koşulları dikkate alınarak revize edilen sözleşme koşulları için gerekli onay süreçleri tamamlanır. satış sözleşmesi imzaladı.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( KCAER)

Kocaer Çelik, katma değeri yüksek işlerin toplam satış hacmimiz içindeki payını artırmak amacıyla 2023 yılında Aliağa A1 ve Aliağa A2 fabrikalarında hayata geçirmeyi hedeflediği yeni işler, revizyon ve modernizasyon yatırımlarının ilk fazının önümüzdeki yıllarda da büyüme hedeflerini gerçekleştirmek üzere, planları doğrultusunda Mayıs ayında tamamlanmış ve Aliağa A2 fabrikası yeni üretim tesisine kavuşmuştur. sınırlarıyla birlikte 23 Mayıs 2023 tarihi itibariyle seri üretime başlandığını bildirdi.

Şirket, kendi bölümünde bozulan istikrara ve demir-çelik ihracatındaki büyük düşüşe rağmen yılın ilk beş ayını büyümeyle kapattığını açıkladı. Ayrıca Kocaer Çelik, fabrikanın yatırım döneminde gerçekleştirdiği 32 günlük üretim duruşuna rağmen, yatırım öncesi yaptığı planlama sonucunda 2023 yılının ikinci çeyreğinde satış hacminde düşüş yaşanmamasını bekliyor. artan ihracat kayıtlı yurt içi ve özellikle yurt dışı sevkiyatları sonucunda satış hacminin geçen yılın aynı dönemine göre artacağını söyledi.

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. ( MTRKS)

Matriks Bilgi Dağıtım, iş çeşitliliğini artırmak, kendi faaliyet alanında çalışma geliştiren veya bu alana ilgi duyan kişi, kurum veya şirketlerle iş ortaklıkları kurmak ve değerlendirmek amacıyla “Matriks İş Ortakları” programını kurmaya karar verdi. yatırım fırsatları.

Şirket, bu programı duyurmak amacıyla kamuoyuna proje daveti yapılmasına ve süreç sonunda yapılacak değerlendirmenin ardından kullanılmak üzere 1 Milyon TL takviye ve 5 Milyon TL yatırım bütçesi ayrılmasına karar verdi.

Garanti Bankası ( GARANTİ)

Garanti Bankası, 199.000.000 ABD Doları ve 218.500.000 Avro tutarında iki farklı dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sözleşmesi imzaladı. 13 ülkeden 26 finans kuruluşunun katılımıyla dış ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak kredinin toplam maliyeti ABD doları dilimi için SOFR + %4,25 ve euro dilimi için Euribor + %4,00 oldu.

Coca-Cola İçecek ( CCOLA)

Coca-Cola İçecek Isparta’nın GÖNEN ilçesinde Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi-Isparta Şubesi tarafından yürütülmesi planlanan Meşrubat Üretim Tesisi Kapasite Artırımı projesine ilişkin Bakanlığa sunulan PTD Belgesi incelenip değerlendirilmiştir, ve Meşrubat Üretim Tesisi Kapasitesi ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesine göre yapılmıştır. Valilik tarafından proje için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildiği açıklandı.

Consus Enerji Yönetim ve Hizmetleri A.Ş. ( SONUÇ)

Consus Enerji, %100 iştiraki olan Edusa Atik Bertaraf Geri Kazanım ve Depolama San. ve Tic. şirketin Edusa’dan sermayeye olan alacakları. alındığı bildirildi.

Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. ( ERCB)

Erciyas Çelik Boru, 25.11.2022 tarihinde nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 188 gün vadeli, TRFERCY62313 ISIN kodlu ve 10.000.000 TL nominal değerli finansman bonosunun 1 Haziran prestiji ve itfası ile vadeye geldiğini bildirdi. işlem yapılmıştır.

ÇanakkaleÖnentaş Gıda Sanayi A.Ş. ( DARDL)

Dardanel, NATO Tedarik Ajansı NSPA tarafından düzenlenen Rasyon Paketi ihalesinde Teknik ve Ticari şartları karşılayarak 3+2 yıl NATO’nun onaylı tedarikçisi olmaya hak kazandı ve firma ilgili sözleşme sürecinin başladığını duyurdu.

Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ( ATAGİ)

Ata Gayrimenkul portföyünde; Ru İnşaat Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile 13/06/2022 tarihinde Çanakkale’nin Merkez İlçesinde bulunan taşınmazın Kaba İşleri ve Zemin Güzelleştirme İşleri için imzalanan sözleşme konusu inşaat işlerinin tamamlandığını belirtti.

Big Chiefs Yemek Turizm Dokuma ( BÜYÜK)

Büyük Şefler Gıda’nın 2023 yılı 3 aylık konsolide net karı 24.073.017 TL oldu. Şirketin 2022 yılı 3 aylık konsolide net karı 10.541.916 TL oldu.

Sanica Isı Sanayi A.Ş. ( SNICA)

Sanica Isı, karbon ayak izi hesaplama ve sera gazı emisyonu konularında TUV Avusturya ile imzaladığı iş birliği anlaşmasının ardından gerçekleştirilen 6 aylık detaylı çalışmalar sonucunda Kurumsal Karbon Ayak İzi Sertifikası’na layık görüldü.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. ( İŞ SENİNLE)

Özetle İhlas Haber Ajansı’nın haber sitesinde yer alan İşbir Sentetik, “Depreme dayanıklı binalara İşbir Sentetik’ten karbon fiber çözüm” başlığıyla, “İşbir Sentetik, bigbag üretiminde kullanılan makineleri karbon fiber ile karbon fiber üretimine imkan verecek hale getirdi. küçük bir tadilatla depreme karşı güçlendireceğini, bigbag üretiminde kullandığı tesisini karbon elyaf üretimine tahsis edeceğini ve big bag üretiminin tamamen Hindistan’a kaydırılacağını belirtti” dedi.

Şirket, asılsız ve yanlış bilgilerin düzeltilmesi için ilgili haber ajansına başvurduğunu ve ilgililer hakkında da yasal işlem başlatacağını duyurdu.

Hisse geri alan şirketler

1 Haziran’da geri alım programı kapsamında hisse satın alan şirketler şöyle:

  • Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ( AKFGY)
  • MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. ( MPARK)
  • Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( ULUUN)
  • LDR Turizm A.Ş. ( ÖNDER)
  • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( LOGO)

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

haber-susehri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu