Haber

Çanakkale’de su krizi kapıda: Kısıtlamalar gelebilir

Çanakkale’de su krizi kapıda: Kısıtlamalar gelebilir

Atikhisar Barajı’nda su seviyesi düştü, içme ve kullanma suyuna kısıtlama getirilebilir.

Başkan Yardımcısı Mutluay:

“2020’de aldığımız önlemler gibi bazı önlemler almak zorunda kalabiliriz”

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda su seviyesi 23 milyon metreküpe düştü. Yağış olmazsa ve kuraklık devam ederse içme ve kullanma sularında kısıtlamalar olabilir. Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı Atikhisar Barajı. Mevcut rezervimiz 23 milyon metreküp, doluluk oranımız yüzde 42,5. Kentin ihtiyaçları için çok büyük bir risk olmasa da. Önümüzdeki dönemin kuru geçmesi ihtimaline karşı 2020’de alacağımız tedbirlerle ilgili olarak, “Bazı tedbirler almamız gerekebilir” dedi.

Çanakkale’de yağışların beklenen düzeyde olmaması nedeniyle barajlardaki su miktarı giderek azalmaya başladı. Çanakkale merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine sahip Atikhisar Barajı’nda su ölçüsünün 23 milyon metreküpe düştüğü belirtildi. Kentin içme suyu ihtiyacını da karşılayan Atikhisar Barajı’nda su miktarı azaldıkça kısıtlamalar yaşanabilir. Çanakkale Belediyesi yetkilileri, içme ve kullanma sularının verimli kullanılması konusunda vatandaşları uyardı.

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Atikhisar Barajı’nın kent için hayati önem taşıdığını belirterek, “Atikhisar Barajı Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağıdır. Mevcut rezervimiz 23 milyon metreküp, doluluk oranımız yüzde 42,5. Şehrin ihtiyacına göre çok büyük bir baraj.Riski olmasa da 2020’de aldığımız gibi bir takım tedbirler almak zorunda kalabiliriz.Ancak Atikhisar Barajı da tarımsal sulamada kullanılan bir baraj. Yağış yok, tarımsal üretim açısından risk var” Tarımsal sulamada su olmayacağı için burada ekonomik kayıp olacak. Ancak aldığımız meteorolojik bilgilere göre uzmanlar 10 Ocak’tan sonra yağışlı bir döneme gireceğini öngörüyor, umutla bekliyoruz” dedi.

2020 yılında Çanakkale’de ciddi bir kuraklık yaşadıklarını hatırlatan Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “O dönemde su seviyemiz önemli ölçüde azaldı ve yüzde 22 seviyelerine kadar düştü. Belediye Encümen kararı ile bir takım tedbirler aldık. Her ay makul tonajın üzerinde su kullanımına izin vermedik.Vatandaşlarımızı hep uyardık.Başta merdiven yıkama,iş yeri önlerinin yıkanması,bahçe sulamasının azaltılması veya sulanmaması gibi benzer tedbirler almak zorunda kalabiliriz, ve sınırlı bir şekilde uyguluyoruz. Ama inşallah bunların hiçbirini yaşamayız. Hep birlikte barajımız dolacak ve hem kent insanına hem de tarımsal üretime hizmet edecek” dedi.

Vatandaşları da uyaran Mutluay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık iklim değişikliği ve iklim krizinden kaynaklanan kuraklığı daha sık dönemler ile yaşamaya başladık. Bu nedenle vatandaşlarımızın suyun en değerli madde olduğunu anlamaları ve mümkünse suyu tasarruflu kullanmaya çalışmaları gerekiyor. Burada kullanan üreticilerimiz, Tarımsal anlamda su, damlama ve yağmurlama sistemleri gibi basınçlı sulama sistemlerini mutlaka işletmeye almalı, Yüzeysel sulamayı bıraksınlar.Bir başka öneri de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne olur.Barajların isale hatları hem Bayramiç Barajı hem de Çanakkale Barajı bir an önce kapatılmalıdır. Sızma, buharlaşma ve deşarjdan kaynaklanan kayıpların giderilmesi için kapalı sistem haline getirilmeli ve acilen dönüştürülmelidir.”

2020’de kısıtlamalar vardı

Çanakkale’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda 2020 yılında 12 milyon metreküp su kalmıştı. 3 yıl önce yaşanan kuraklık nedeniyle barajda araçların, halı ve kilimlerin şehir şebeke suyu kullanılarak hortumla yıkanması yasaklanırken, endüstriyel tesislerde kullanımları sınırlandırılırken, mümkünse kuyu suyu kullanılarak ve damlamayla bahçe sulaması yapılmalı. sistem. yapmaya karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu