Teknoloji

Elon Musk’ın mavi tık politikası ortalığı karıştırdı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra getirdiği para karşılığında ‘mavi tık’ özelliği ortalığı karıştırdı. Eski ABD Lideri George W. Bush’un ismiyle para karşılığında mavi tık alan bir hesap, “Iraklıları öldürmeyi özledim” paylaşımı yaptı. Paylaşım, büyük reaksiyon çekerken Twitter, hesabı kapattı. Lakin Bush’un yanı sıra Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve ünlü isim için uydurma hesaplar açılmaya başlandı.

Kullanıcılar, para karşılığından alınan mavi tıklara sahip düzmece hesaplar yüzünden yayılacak yanlış bilgilerin felakete yol açacağı konusunda kaygılı.

Her adımda değişiklik

Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı değişiklikler hakkında bilgi veren Hanersman Danışmanlık Kurucusu Akademisyen-Yazar Ecehan Ersöz, değişiklikleri şöyle sıraladı:

– Platformda birinci olarak giriş sayfası değiştirildi. Abone olmayan kullanıcılar da artık platformdaki tanınan içerikleri görebiliyor. Bu değişikliğin Musk tarafından platformun daha da açık hale gelmesi için gerçekleştirilen bir başlangıç adımı niteliğinde.

– Onaylanmış rozet fiyatlı hale getirildi.

– Elon Musk, Twitter’ın bir tıp halk meydanı haline geldiğini, bu yüzden insanların maddelerin sonları içinde özgürce konuşabilecekleri gerçeğine ve algısına sahip olmalarını önemsiyor.

– Tweetlerde 280 olan karakter hududunun artırılması düşünülüyor.

– Twitter’da paylaşılabilir görüntü uzunluğunun artırılmasına Elon Musk sıcak bakıyor. Şu an bu mühlet 2 dakika 20 saniye ile sonlu.

– Reklam konusu da Elon Musk’ın gündeminde. ‘Bazı reklamların iyi yapıldığında kaliteli içeriğe katkıda bulunabileceğini, diğerlerinin ise Twitter’ın spam sorununa katkıda bulunabileceğini’ açıkladı. Twitter’ın en saygın reklam platformu olmasını hedefliyor.

– Elon Musk, content creator olarak tanımlanan içerik üreticileri, influencerları Tiktok ve Youtube’dan Twitter’a çekmeyi planlıyor. Tüm araştırmalar aslında içerik üretici yani influencer iktisadının büyüyeceğini gösteriyor. Hasebiyle influencerların Twitter’da daha aktif olmasını önemsiyor.

‘Süper uygulama’ yapacak

Twitter şimdikinden çok farklı bir platform olarak varlığını sürdüreceğine dikkat çeken Ersöz, “Buradaki temel kıymetli nokta Elon Musk’ın Twitter’ı daha entegre ve bütünleşik bir platforma dönüştürme niyeti. Musk daha evvel birtakım konuşmalarında Superapp yani ‘her şeyin uygulaması’ kavramından bahsetmişti. Bunun Çin’deki WeChat gibisi ya da Hindistan’da devreye giren TataNeu üzere ismine X diyebileceği bir uygulama olarak söylem etmişti. Twitter’ın uzun vadeli potansiyelini şimdikinden çok daha yüksek görmesinin altında bu bakış açısının olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki akıllı telefonlar birçok uygulamayı içinde barındırıyorsa, Musk’ın bahsettiği sistemde birçok hizmet uygulamasını içinde barındıran bir ‘Süper uygulama.’ İletileşme, pazar yeri ve toplumsal paylaşımların bir ortada olması formunda. Bu türlü bir uygulamanın giderek kontaklı ve entegre hale gelen, hızlanan dünya için tercih edilebilir olacağını düşünüyorum. Musk’ın örnek gösterdiği WeChat kiralama, besin, konser, giysi alışverişlerindeki komitelerden gelir elde ediyor. Bir öbür ayrıntı da Musk’ın yatırımcı sunumunda 2028’e kadar ödemelerle 1,3 milyar dolar bir iş hacmi yaratılabileceğine yer vermiş olması. Hasebiyle influencer ya da içerik üreticiler tarafından tercih edilmesi Twitter’ın ivmelenmesine katkı sağlayabilir. Şu anda influencerlar ve içerik üreticiler için Twitter son sırada yer alıyor. Bu sebeple Web 3.0 ile toplumsal medyayı bir ortaya getirmenin ana maksat olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Twitter öldü mü?

Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra birtakım kullanıcılar ‘Twitter öldü’ yorumu yaptı. Bahisle ilgili ise Ersöz, “Twitter öldü yorumlarına katılmıyorum. Ölse ölse Twitter’ın eski iş modeli ölecektir. Twitter şu anda bir Web2.0 firması kategorisinde. Ancak yeni jenerasyon internet olan Web 3.0 üzerinde uzun vakittir çalışılıyor. Hasebiyle Twitter yeni kuşak internet altyapısı ve gelir yapısı noktasında iş modelini güncelleyecek. NFT lerde Web 3.0 ile bağlantılı. Twitter zati NFT profil fotoğraflarını desteklediğinden, bir Web3.0 şirketi olması için birtakım ek özellikler gerekiyor. İlaveten Elon Musk bildiğimiz üzere Tesla, SpaceX üzere değerli şirketleri olan bir seri teşebbüsçü. Teknolojiye de son derece hakim bir isim. Uzun vadede bu iş alanlarındaki bilgi ve birikimi bütünleştirecek projeler planladığını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu