Haber

Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Türk diplomat Cirit, Lübnan’da anıldı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 16 Şubat 1976’da Ermeni terör örgütü ASALA üyeleri tarafından şehit edilen Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği Baş Katibi Oktar Cirit şehadetinin 47. yılında anıldı.

Beyrut’taki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen anma törenine Büyükelçi Ali Barış Ulusoy ve diğer büyükelçilik mensupları katıldı.

Cirit anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende bir konuşma yapan Büyükelçi Ulusoy, Cirit’in terör örgütü ASALA mensupları tarafından gerçekleştirilen hain suikast sonucu yaşamını yitirmesinin üzerinden yaklaşık yarım asır geçmesine rağmen, yaşamını yitirdiğini söyledi. acı hala kalplerde hissedilir.

Suikastın ASALA tarafından alenen yapıldığını hatırlatan Ulusoy, ancak faili yakalama sürecinin sonuçsuz kaldığını kaydetti.

Büyükelçi, ASALA’nın o dönemde düzenlediği saldırılarda şehit olan 31’i diplomat olmak üzere toplam 77 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ulusoy, Cirit’in şehadet yıl dönümünde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu