Yaşam

EÜ’nün 6 projesinin 4’ü desteklenmeye hak kazandı

TÜBİTAK tarafından düzenlenen ikinci aşama panelleri kapsamında değerlendirilen 362 iş planından117’sinin destek alması uygun bulundu. Ege Üniversitesi adına; Ege Teknopark ve EBİLTEM işbirliği ile yürütülen BiGG-Ege Programı altında desteklenen ve TÜBİTAK’ın ikinci aşama panel değerlendirmesine sunulan 6 girişimden 4’ü destek almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi Rektörlüğünün yüzde 100 hisse sahibi olduğu ve yüzde 100’e yakın doluluk oranı ile hizmet veren Ege Teknopark ve Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimizin iş birliğinde üniversitemizin Ar-Ge ve inovasyon potansiyeli gün geçtikçe daha fazla artıyor. Her iki birimimizin ortaklığıyla yürütülen BiGG-Ege Programı kapsamında TÜBİTAK’a sunulan 6 projeden 4’ü desteklenmeye uygun bulundu. Bu da yaklaşık olarak yüzde 67 başarı anlamına geliyor. Girişimcilerimiz TÜBİTAK’ın kendilerine sunduğu 900 bin liralık çekirdek sermaye ile iş fikirlerini daha hızlı şekilde hayata geçirerek katma değer sunacaklar. Tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak ‘Türkiye Yüzyılı’nda ülkemize ekonomik katkı sağlayacak her türlü girişime destek vermek adına çaba sarf ediyoruz. Projeleri hibe almaya hak kazanan tüm girişimcileri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Program kapsamında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emre İlker, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Karakaya, Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şenay Şanlıer ve Ege Üniversitesi Solunum Araştırmaları Merkezinden yardımcı araştırmacı Dr. Esra Atalay Şahar TÜBİTAK’tan hibe almaya hak kazanan araştırmacılar arasında yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu