Haber

FATİH’te çöken binanın TARİHİ BİNA OLDUĞU ortaya çıktı.

FATİH’te 3 katlı terk edilmiş bina çöktü. Binanın yanındaki otoparka çökmesi sonucu ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi. Binanın tarihi yapılardan olduğu belirlenirken, ‘ihmalle genel güvenliği tehlikeye atmak’ suçundan bina sahibi hakkında işlem başlatıldı.

Olay, saat 11.00 sıralarında Fatih Katip Kasım Mahallesi Hadım Odaları Sokak’ta meydana geldi. Cadde üzerindeki 3 katlı metruk bina bir anda çöktü. Olayı görenler polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Bina çökerken yanındaki otoparka da çöktü. Otoparkta bulunan 4 araç enkaz altında kaldı. Gelen ekipler, bina enkazının altında rastgele bir canlı olmadığını belirledi. Ancak arama kurtarma ekipleri olası bir duruma karşı binada detaylı arama yaptı. Çalışmalara Hatay’dan yeni geldiği öğrenilen Sarıyer Belediyesi Arama Kurtarma ekiplerine bağlı Şilan isimli enkaz arama köpeği de katıldı. Ekipler bir süre çalıştıktan sonra enkazda dinleme yaptı.

Öte yandan olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, binanın tescilli tarihi yapılardan biri olduğunu belirledi. Ekipler, bina sahibi hakkında ‘ihmal sonucu genel güvenliği tehlikeye atma’ konusunda işlem başlattı.

Binanın yıkıldığına tanık olan Mehmet Ali Cihangir, “Gördüm. Ben burada esnafım. Oturuyorduk bir anda gürültü oldu. Dumandan bir şey göremedik, ne olduğunu anlayamadım.” Deprem mi var kıyamet mi anlayamadık. Bu depremlerden sonra tabii ki depremden korktuk. Burada zannettik” diye konuştu.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu