Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed faiz oranını değiştirmedi ve yüzde 5,50’de bıraktı. ABD’de faizler 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,50’de kalırken, enflasyon hedefi yüzde 2’de korunuyor. Enflasyon hedefine ulaşmak için bir faiz artırımı daha yapılması ihtimali de beklentiler arasında yer alıyor.

Fed faiz kararını oybirliğiyle aldı. Federal Açık Piyasa Operasyonları Komitesi’nin faiz açıklamasında istihdam piyasasındaki kazanımların yavaşladığı iddia edildi. FOMC enflasyonun yüksek olduğunu belirtti “Uzun vadeli faiz oranlarının yüksek olması muhtemelen ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturacaktır.”notunu paylaştı.

FOMC ayrıca ekonominin üçüncü çeyrekte hızla büyüdüğünü belirtti. Fed bir sonraki faiz toplantısında faiz artırımına kapıyı açık tuttu.

Yüksek faiz oranları nedeniyle işletmeler ve hane halkı üzerinde finansal baskı oluştuğuna değinen Fed, “Enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının boyutu”Değerlendirmelere devam edeceğini de duyurdu.

FAİZ ARKA İKİ TOPLANTIDA GEÇTİ

Fed, faiz oranlarını art arda iki kez artırmadı; bu, faiz oranlarını Mart 2022’de sıfıra yakın seviyeden artırmaya başlamasından bu yana faiz artırımı olmayan en uzun dönem oldu. O zamandan bu yana, faiz oranlarını kırk yılın en yüksek oranına yükselttiler. Yüksek enflasyonla mücadele etmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu