Ekonomi

Guterres’ten Karadeniz Tahıl Girişimi Hakkında Açıklama

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin çatışma halindeki sivillerin korunmasına ilişkin oturumunda konuştu.

Dünyanın sivilleri savunma yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydeden Guterres, bu yükümlülüklerin uluslararası insancıl hukukta açıkça ifade edildiğine dikkat çekti.

Guterres, “Uluslararası insani hukukun anlamını ve amacını asla göz ardı etmemeliyiz. Uluslararası insancıl hukuk, yaşam ve ölüm, ayıklık ve anarşi arasındaki farkı belirler.” sözünü kullandı.

İnsani yardım görevlilerine inançlı erişimin önemine vurgu yapan Guterres, söz konusu kişilere yönelik saldırılara son verilmesi ve işlerinin kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, hayati önem taşıyan insani yardımların engelliler nedeniyle liman ve depolarda çürümesi ve insanlar ölürken kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, BM Güvenlik Konseyi’nin üye devletlerin savaş kurallarına uymasını sağlamada önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri, “Siviller, silahlı çatışmanın ölümcül etkilerinden büyük zarar gördü. Şimdi onları korumak için sözümüzü tutmalıyız” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Taraflar, Tahıl Girişimi’ndeki sorunları çözmek için müzakere etmeye devam edecek.

Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi ve çatışmada sivillerin savunulması bağlamında BM ile Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın gıda krizinin etkilerini azaltmak için önemli bir örnek oluşturduğunu belirterek, pazarın daha istikrarlı hale geldiğini ve gıda fiyatlarının arttığını hatırlattı. bu girişim sayesinde azaldı.

Guterres, Rusya’nın girişime 60 gün daha katılmaya devam edeceğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladı. dedi.

Guterres, gelecekte Rusya ve Ukrayna’dan gıda ve gübre ihracatının küresel tedarik zincirlerine ulaşmaya devam etmesini umduklarını belirterek, girişimin bunu amaçladığını ve BM’nin girişime tam destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

haber-harmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu