Ekonomi

İsrail Merkez Bankası Ultra-Ortodokslara Askerlik Çağrısı Yaptı

İsrail Merkez Bankası, ultra-Ortodoks Yahudi erkeklerin askerlik hizmetine katılmamasının olası ekonomik yansımalarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Merkez Bankası’nın bugün yayınlanan 2023 yıllık raporuna göre, 7 Ekim’de Gazze’de Hamas ile başlayan son çatışma, daha fazla askeri personele duyulan ihtiyacın altını çizdi ve hem askere alınan hem de yedek askerler için gerekli olan hizmet günlerinin artması nedeniyle ülkeye ek ekonomik yük getirdi.

Rapor, askerlerin ve eşlerinin ekonomik çıktılarının askerlik hizmetinden etkilendiğinin altını çiziyor. Banka, askerlik süresinin ultra-Ortodoks toplumunu da kapsayacak şekilde genişletilmesiyle İsrail’in artan savunma ihtiyaçlarını karşılarken bireyler ve genel ekonomi üzerindeki ekonomik etkiyi azaltabileceğini öne sürüyor.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun hükümeti Şubat ayında ultra-Ortodoks Yahudilerin uzun süredir askerlik hizmetinden muaf tutulmasına son vererek savaş zamanı yükünü daha adil bir şekilde dağıtmayı amaçladığını açıkladı. Ancak bu karar ultra-Ortodoks Yahudi partilerin güçlü muhalefetiyle karşılaştı ve koalisyon içinde bölünmeye neden oldu.

Hükümetin bu konuda yasa teklifinde bulunması için son tarih Pazar günüydü ancak Netanyahu Yüksek Mahkeme’den 30 günlük bir uzatma talep etti.

İsrail Merkez Bankası, şu anda ekonominin %7’sini temsil eden ve 40 yıl içinde %25’ini oluşturacağı tahmin edilen ultra-Ortodoks sektörün, erkekler arasında sadece %55 gibi düşük bir istihdam oranına sahip olduğu uyarısında bulunuyor. Bu eğilimin devam etmesi 2065 yılına kadar gayrisafi yurtiçi hasılada yüzde altı puanlık bir kayba ve vergi yükünde artışa yol açabilir.

İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron, mali disiplinin sürdürülmesinin önemini vurgulayarak, kamu borcunun GSYH’ye oranının uzun vadede artmasını önlemek için savunma bütçesindeki herhangi bir ilave artışın sivil harcamalardaki kesintilerle dengelenmesi gerektiğini belirtti. Bu açıklama kabinedeki bakanlara ve parlamento üyelerine hitaben yazılan bir mektupta yer aldı.

Son yasama faaliyetlerinde milletvekilleri, savaş çabaları için önemli miktarda fon içeren değiştirilmiş 2024 devlet bütçesini onayladı. İsrail ayrıca ileriye dönük olarak yıllık savunma harcamalarını yaklaşık 20 milyar şekel (5,4 milyar dolar) arttırmayı planlıyor. Raporda kullanılan döviz kuru 1 doların 3,6831 şekele eşdeğer olduğu şeklindeydi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu