Haber

İstanbul’da 3. dalga 1 Mayıs operasyonu: 27 kişi gözaltında

Anayasa Mahkemesi’nin kararına da dayanarak 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isterken Saraçhane’de Bozdoğan Kemerleri önünde polis engeliyle karşı karşıya kalanlara yönelik gözaltılar devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 39 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı, adreslere düzenlenen operasyonlarda 27 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

TİP: VAZGEÇMİYORUZ

Türkiye İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen 2 parti üyemiz, Devrimci Gençlik Dernekleri, Halk-Der, Kaldıraç, SEP ve SMF’li arkadaşlarımızla beraber çok sayıda yoldaşımız sabah ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Taksim Meydanı’nı kazanacağız, arkadaşlarımızı geri alacağız. 1 Mayıs’tan, Taksim’den, arkadaşlarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi.

EHP: TAKSİM’E YÜRÜMEYE ÇALIŞMANIN HAKLILIĞINI SİNDİREMEYECEKSİNİZ

Gözaltına alınanlar arasında üyelerinin olduğunu açıklayan Emekçi Hareket Partisi de operasyonlara tepki gösterdi. EHP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İktidarın 1 Mayıs saldırganlığı devam ediyor. Sokaklarda gençler bıçaklanırken, kadınlar her gün yeni bir cinayete kurban giderken, uyuşturucu baronlarıyla emniyet amirleri ortaklıkları suç üstü yakalanıyorken polis 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyenlere ev baskınlarıyla saldırmaya devam ediyor. Bu ülkede polisin, İçişleri Bakanlığı’nın, hakimlerin ve savcıların çıkar gruplarıyla, çetelerle içli dişli olduğunu tüm dünya biliyor. Dünya kriminal gri listelerinden çıkamayanlar Taksim yasağını tanımayanların meşru mücadelesine saldırılar düzenleyerek sindirmeye mesai harcıyor. Gayrimeşru çıkar grupları emekçi halkın meşru mücadelesi karşısında her zaman olduğu gibi bugün de acizdir. Üstüne çullanarak başlarını eğmeye çalıştığınız yoldaşlarımız cezaevlerinden başları dik güleç yüzleriyle dışarıya çıkıyorlar. 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümeye çalışmanın haklılığını gözaltılarla, tutuklamalarla sindiremeyeceksiniz. Her yer Taksim, her gün 1 Mayıs.

50 KİŞİ TUTUKLANDI

1 Mayıs’tan bu yana çok sayıda kişi polis operasyonlarında gözaltına alınmış, bunlardan 50’si değişik suçlamalarla tutuklanmıştı. 100’ü aşkın aydın, yazar, gazeteci ve sanatçı da dün 1 Mayıs’ta tutuklananların serbest bırakılması için imza verip çağrı yapmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu