Ekonomi

Piyasa istihdam raporunu beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri toparlandı

Perşembe günü Wall Street’in ana borsa endekslerinde yaşanan önemli düşüşün ardından, ABD borsa endeksi vadeli işlemleri Cuma sabahı bir toparlanma yaşadı. Bu toparlanma, yatırımcıların işgücü piyasasının gidişatı hakkında bilgi vermesi ve Federal Rezerv’in para politikası kararlarını potansiyel olarak etkilemesi beklenen Mart ayı tarım dışı istihdam verilerini beklerken gerçekleşti.

Hisse senedi piyasaları, Federal Rezerv yetkililerinin faiz indirimleri konusunda daha önce beklenenden daha az agresif bir duruşa işaret eden yorumlarıyla tedirgin oldu. Minneapolis Fed Bankası Başkanı Neel Kashkari, başlangıçta bu yıl için iki faiz indirimi düşündüğünü, ancak enflasyonun Fed’in hedefinin altında kalması halinde bunun gerekli olmayabileceğini belirtti.

Fed yetkililerinden gelen şahin tonlu açıklamalara rağmen, CME FedWatch aracına göre para piyasaları merkez bankasının Haziran ayında en az 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitme olasılığını %61 olarak gösteriyor.

TSİ 08:30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporunun Mart ayında 200.000 istihdam artışı göstermesi ve Şubat ayındaki 275.000 istihdama kıyasla düşüş kaydetmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %3,9’da sabit kalması bekleniyor.

Hargreaves Lansdown’da baş hisse senedi analisti olan Sophie Lund-Yates’e göre bu veriler, yatırımcıların faiz indirimi potansiyelini ölçmeleri ve ekonominin istikrarını değerlendirmeleri için çok önemli.

Özellikle Orta Doğu’daki jeopolitik endişelerin ortasında, arz kesintilerine ilişkin endişeler nedeniyle petrol fiyatları yükselmeye devam etti. Bu durum, geçtiğimiz haftanın zayıf hizmet faaliyetleri raporu ve daha güçlü imalat raporu gibi karışık ekonomik sinyallerini de sindirmekte olan piyasa katılımcıları için başka bir karmaşıklık katmanı ekliyor.

Piyasa öncesi işlemlerde, Tesla (NASDAQ:TSLA), Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) ve Amazon.com’un (NASDAQ:AMZN) %0,5 ile %0,7 arasında yükselmesiyle, büyük büyüme hisseleri mütevazı artışlar gösterdi. S&P 500 E-minis %0,27, Nasdaq 100 E-minis %0,31 ve Dow E-minis %0,16 artış gösterdi.

Erken hamle yapan şirketler arasında Krispy Kreme, Piper Sandler tarafından ‘nötr’den ‘overweight’e yükseltilmesinin ardından hisselerinin piyasa öncesi işlemlerde %4,4 yükseldiğini gördü. Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) da Perşembe günkü %8’in üzerindeki düşüşten toparlanarak %1,6 yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

catalzeytinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu