Haber

Reuters: Depremzedeler Erdoğan’a bağlılıklarını yeniden gözden geçiriyor

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, “Türkiye’deki depremzedeler Erdoğan’a bağlılıklarını gözden geçiriyor” başlıklı bir analiz yayınladı. Can Sezer ve Jonathan Spicer imzalı analizde, arama kurtarma çalışmalarının ‘yavaş ilerlediği’ ve bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğin ‘belirsiz’ hale geldiği belirtildi.

‘EKİPLER ÇOK GEÇ GELDİ, FİKRİMİZ DEĞİŞTİ’

Reuters’e konuşan Çiğdemtepeli bir tır şoförü, “Nedenini kimse bilmese de bu köyün tamamı AK Parti’ye oy verdi. Sarsıntı, ilk müdahale ekipleri ve çadırların çok geç gelmesi nedeniyle görüşümüzü kesin olarak değiştirdi.” Maraşlı bir öğrenci “Fikrim tamamen değişti. AK Partiliyiz ama deprem bizim için her şeyi değiştirdi. “Bu insanlar ne yaptıklarını bilmiyorlar” dedi.

‘BÜYÜK MUHALEFET AK PARTİ’YE ZAFER GETİRİR’

Ajansa konuşan AK Parti yetkilileri, güneydoğuda seçmenler arasındaki öfkenin farkında olduklarını söyledi. Bir isim ‘hızlı bir yeniden yapılanma projesi ve kafası karışık bir muhalefet AK Parti’ye zafer getirir’ dedi. Bir başka parti yetkilisi ise mahalle sakinlerinin dikkatini inşaat işine yönlendireceklerini söyledi.

“SİYASİ TAAHHÜTLER DEĞİŞİYOR”

“Vatandaşların çoğu muhalefetin aday göstermekte geç kaldığını ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gibi milliyetçi bir adaya oy vereceklerini söyledi” başlıklı incelemede ajans muhabirlerinin değerlendirmelerine yer verildi. Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Maraş, Adıyaman ve Antep’te yaklaşık 30 kişiyle yapılan görüşmeler, bir zamanlar sadık Erdoğan destekçileri arasında bile siyasi bağlılıkların değiştiğini gösterdi.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu