Haber

Yine KYK Skandalı: ‘HPV Riski Var’ Dedi, Öğrenciyi Yurttan Çıkardılar

KYK ile bir kez daha skandalla karşı karşıya kaldık. İddiaya göre, Kocaeli Fatma Seher Hanım KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Kocaeli Üniversitesi öğrencisi MB, “bulaşıcı hastalık taşıdığı şüphesiyle” yurttan çıkarıldı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) skandallarına bir yenisini daha ekledi.

Sol Haber’den Burcu Günüşen’in haberine göre, HPV olarak bilinen Human Papilloma Virus adlı enfeksiyona yakalandığından şüphelenen MB, telefon görüşmesi yaptı. 20 Ekim’de yurtta kalan bir öğrenci, MB’nin özel konuşmalarına kulak misafiri oldu ve şikayette bulunmak üzere yurt yönetimine gitti.

1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa göre HPV bildirilmesi gereken bir hastalık olmayıp hastalıklar, tuvalet vb. yoluyla bulaşmaz. HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Şikayet üzerine yurt yönetiminin MB’yi aynı gün yurttan çıkarma kararı aldığı iddia edildi.

“Şikayetin ardından 7 Kasım 2023’te yurda girdim, Leep denilen tedavi sürecimle ilgili epikrizimi gösterdim ve raporumu sundum” diyen MB, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Doktorum en yakın HPV testini 6 ay sonra yapabileceğini söyledi. İzmit Fatma Seher Hanım KYK Yurt Müdürü Mukaddes Ayvaz, göstermek veya bildirmek zorunda olmadığım hastalığım ve sonuçlarımı göstermediğim için (bunun dışında herhangi bir belge yok) 7 Kasım 2023 tarihinde beni okuldan atılmakla tehdit etti. epikriz, bunu da gösterdim). MB’nin okuldan Kocaeli’den ayrılarak ailesinin yanına döndüğü öğrenildi.

Olayla ilgili konuşan Boyun Eğmez Eczacılık Çalışanlarından Eczacı. Cem Kılınç, “Erkeklerde bu oran daha fazla. Aşılanmamış toplumlarda, bir kadının ilk cinsel deneyiminde bile HPV enfeksiyonuna yakalanma kümülatif riski yüzde 46. Yani maalesef bu ülkede zaten birçok insan HPV enfeksiyonu geçirmiş ya da kapmış durumda. Şu anda HPV enfeksiyonu yaşanıyor. Böyle yaygın bir virüsten bahsediyoruz. Ancak HPV, cinsel yolla cilt temasıyla bulaşan bir virüs. Halka açık yerlerden bulaşma olasılığı pek olası görünmüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu