Ekonomi

Bakanlıktan sıfır ve ikinci el araç açıklaması

Ticaret Bakanlığı’nın otomotiv sektöründeki fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı aldığı tedbirler sonucunda; Kaçak ilan sayısında ciddi düşüş olduğu, galerilerdeki sıfır arabalara ulaşım sorununun ortadan kalktığı, 3 hafta boyunca fiyatlarda artış olmadığı ve bazı düşüşlerin gözlendiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın başkanlığında otomotiv sektörüne ilişkin tüm şube menfaat sahiplerinin katılımıyla görüşme ve toplantılar yapılarak değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda otomotiv pazarında oluşan köpüğün Ağustos-Eylül ayı itibarı ile yükselmeye başlayacağı kanaatine varıldı. Çalışmalar kapsamında galerilerin sıfır ve ikinci el eserleri de dahil olmak üzere internet sitelerinde yer alan ilanların içeriğine ve özellikle kişisel ilanların içeriğine ilişkin düzenlemeler yapılmış ve çoraba darbe.

“ARAÇ BAŞINA 300 BİN LİRA İDARİ CEZA”

açıklamada, “Bu noktada son düzenlememiz olan araç alım-satımında kurallara aykırı olarak araç başına 300 bin lira idari para cezası uygulanması ile yasa dışı reklam sayısında önemli düşüş sağlandı. Bu düzenlemelerin de etkisiyle araç satışları oto piyasasına yönelmeye başlamış ve fiyatların düşeceği beklentisi vatandaşlarımıza yük olmaya başlamış, ikinci el alım satımında yavaşlama olduğu gözlenmiştir. -el araçlar bu aşamada.Bu iyileşme ve yatay seyrin fiyatlar düşene kadar bir süre daha devam etmesi umulmaktadır.Öte yandan bu düzenlemeler galerilerde yeni arabalara erişim sorununu da ortadan kaldırmıştır.Yeterli niyetle ve Ticaret ahlakına uygun olarak “Piyasayı manipüle etmek istemeyen oto bayilerinin sayısının oldukça fazla olması nedeniyle fiyat normalleşmesi bir süreç içinde gerçekleşmektedir. Yüksek kazançlı alışkanlıkları bırakmakta direnenlere rağmen 3 haftadır fiyatlarda artış yok, süreç şu an planladığımız gibi ilerliyor ve zaman zaman fiyatlarda düşüşler oluyor.”söylendi.

“EK TEDBİRLER UYGULANACAK”

açıklamada, “Vatandaşlarımızdan beklentimiz, kanunsuz yollara başvuran oto bayilerinin Bakanlığımızın ilgili birimlerine haber vermeleri, yasal teminatı olmaksızın kimseye nakit olarak fazladan para vermemeleri ve oto bayilerine yer açmamalarıdır.” Piyasayı tahrik eden insanlar… Herkes kurallara uyunca ve fırsatçılar ikramiye alamayınca otomotiv sektöründeki suni oluşumlar oluyor.” Sorunlar çözülecek. Bu sayede vatandaşlarımızın talep ettiği kurallar yeniden tesis edilmiş olacaktır. Ticaret Bakanlığı olarak otomotiv bölümünde ve diğer tüm ticari alanlarda piyasa bozucu faaliyetleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı mağdur edenlere karşı yasal yaptırımlar getirilecek, ilave tedbir ve düzenlemeler hızla hayata geçirilecektir. “kelimeler kullanıldı

haber-salipazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu