Haber

Kenya Yüksek Mahkemesi Haiti’ye polis gönderme kararını erteledi

Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti’de yaşanan şiddet olaylarında güvenliği sağlamak amacıyla 1000 kişilik polis gücü gönderilmesine ilişkin kararını 9 Kasım’da vereceğini duyurdu.

Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti’deki kaos ve şiddetin durdurulması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) destekli bir misyonla 1.000 polis memurunun Haiti’ye gönderilmesi planına karşı açılan davada kararını ertelediğini duyurdu.

Mahkemeden yapılan açıklamada Haiti’ye güvenlik güçlerinin gönderilmesine ilişkin kararın 9 Kasım’da verileceği paylaşıldı.

Muhalefet siyasetçisi Ekuru Aukot, Haiti’deki kaosu ve şiddeti durdurmayı amaçlayan BM Güvenlik Konseyi destekli bir misyonla 1.000 polis memurunun Haiti’ye gönderilmesi planına itiraz ederek mahkemeye başvurdu.

Açılan davada 10 Ekim’de karar verilmiş ve 24 Ekim’e kadar Haiti’ye ya da başka bir ülkeye polis göndermesine engel olan tedbir kararı verilmişti.

Haiti’de Şiddet

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’de Başkan Jovenel Moise’a düzenlenen suikast, aynı yılın ağustos ayında 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce evin yıkılmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırma olayları ve artan şiddet. son yıllarda önemli ölçüde derinleşmiştir.

Ülkede silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Nisan 2022’den bu yana yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaçken, kronik çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yerinden edilmesine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu