Haber

Polis Akademisinde, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalıştayı düzenlendi

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, yaklaşık 4 milyon 300 bin kişinin indirdiği Bayan Takviye Uygulaması (KADES) üzerinden bugün prestijiyle 561 bin 443 ihbar alındığını belirterek, uygulama ile kolluk kuvvetlerinin olay yerine ortalama 5 dakika içinde ulaştığını bildirdi.

Polis Akademisi Başkanlığınca, Gölbaşı Yerleşkesinde, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Çok Paydaşlı Bütüncül Yaklaşım Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, “kadına el kalkmaz” anlayışıyla hareket ederek, bu sıkıntıya yönelik yeni güvenlik yaklaşımları geliştirildiğini, hiçbir ortak bedelde yeri olmayan bu gayri insani davranışın önlenmesi için ilgili tüm heyet ve kuruluşlarla ağır bir iş birliği yürüttüklerini söyledi.

Zihniyetin değişmesi, sağlıklı aile yapısının kurulması, çocukların inançlı, huzurlu ortamda büyümesi için sıkıntının boyutları ve taraflarıyla ele alınması gerektiğini vurgulayan Genel Müdür Aktaş, bu kapsamda, 1 Ocak’ta aile içi ve bayana yönelik şiddetle çaba konusunda genelge yayınlandığını hatırlattı.

Aktaş, genelgeyle, çalışanın daha şuurlu ve disiplinli hareket etmesi, polis sorumluluk bölgesinde vilayet seviyesinde kuruluşu bulunan aile içi ve bayana karşı şiddetle çaba ofis amirliğinin ilçe seviyesinde de kurulması, bayana karşılık işlenen hatalara yönelik tüm iş ve süreçlerin yeni kurulan 1005 ofis amirliği tarafından yapılması üzere önlemlerin alındığını anlattı.

Şiddetle arayı bir tuşa indiren, Fransa ve Belçika üzere ülkelerin de örnek aldığı KADES projesinin, bayana şiddet meselesine karşı nasıl yaklaştıklarını ortaya koyduğunu tabir eden Aktaş, “Yaklaşık 4 milyon 300 bin kişinin indirdiği uygulama üzerinden bugün itibarıyla 561 bin 443 ihbar alınmıştır.” dedi.

Aktaş, uygulamayla bayana karşı şiddet olaylarına daha süratli halde müdahale edilebildiğini, kolluk kuvvetlerinin olay yerine ortalama 5 dakika içinde ulaştığını bildirdi.

Asayiş Daire Başkanlığı tarafından kurulan yeni elektronik izleme merkezinde de polis ve jandarma bölgesi dahil 81 vilayette mahkeme kararıyla takılan elektronik kelepçelerin 7/24 izlendiğini söyleyen Aktaş, burada birebir anda 1500 olayın takip edildiğini kaydetti.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, haysiyet, şahsiyet ve zihniyet sorunu olanların başvurduğu şiddetin, en kısa müddette çözülmesi için gerekli tüm önlemleri almaya ve iş birliklerine devam edeceklerini vurgulayarak, bu sıkıntıyla çabayı, daha kararlı formda sürdüreceklerini söyledi.

Şiddetle çabada ortak taban oluşturulacak

Polis Akademisi Lideri Prof. Dr. Yılmaz Çolak da bayana yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak maksadıyla düzenlenen çalıştayın, kurumların bayana şiddetle gayrette ortak yer oluşturmasını sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Başkan Çolak, bayanlara karşı işlenen fizikî, cinsel, ekonomik, ruhsal şiddeti içeren “kadına yönelik şiddet” tabirinin, “ısrarlı takip” kavramını da içerdiğini aktardı.

Aile üyeleri, eski eşler, arkadaşlar ve hatta bayanların hiç tanımadığı bireyler tarafından da uygulanabilen şiddetin, daima ya da dönemsel olabileceğini söyleyen Çolak, şöyle konuştu:

“Güç, kontrol, intikam, aşağılama ve toplumsal tutumlar, kadına yönelik şiddetin yönleridir. Her yönünün farklı bir şekilde ele alınması gerekliliği, sorunun çözümünü de karmaşıklaştırmaktadır. Çatışan kültürel değerler, mevcut güç dengesizlikleri, ele alınmamış psikolojik sorunlar da eklendiğinde durum daha karmaşıklaşabilmektedir.”

Toplumsal tahlilleri olan bir sorun olan bayana yönelik şiddetle uğraşın, toplumsal tahliller ve iş birliği gerektirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Çolak, yapılan uyumlar ve bilhassa gençleri amaç alan çeşitli eğitim programları aracılığıyla bayana yönelik şiddetin nedenleri ve sonuçları hakkında farkındalık yaratmanın değerine işaret etti.

Çolak, saldırganların cezalandırılması mevzularındaki hukuksal yaptırımların da kıymetli olduğunu belirtti.

Polis Akademisi olarak hem meslek öncesi eğitimlerde hem de hizmet içi eğitimlerde, aile içi ve bayana yönelik şiddetle uğraş konusuna kıymetli ölçüde yer verdiklerini tabir eden Çolak, mesleğe girecek adaylara polis okulları ve Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’nde bayana yönelik şiddetle uğraş hususlarında ders verildiğini aktardı.

Başkan Yılmaz Çolak, bayana karşı şiddetle çaba kapsamında akademide son yıllarda yapılan faaliyetleri de anlattı.

Çalıştaya, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şengün, Polis Akademisi Lider Yardımcıları Fatih İnal, Ufuk Ayhan, Hamit Emrah Beriş, Teftiş Şurası Lideri Fenni Gürsel, Vilayetler Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan ile Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Lider Yardımcısı Hasret Yılmaz katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu