Haber

“Sosyal medyada oy paylaşanlar seçim suçu işliyor”

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken seçim hataları konuşulmaya başlandı. Avukat Seçkin Unutan Ersözlü, seçmen, seçim görevlileri ve partiler dahil herkesin seçim kurallarına ve yasaklarına uyması gerektiğini belirterek, seçim sürecinde işlenebilecek olası kabahatlere dikkat çekti ve şunları söyledi: sosyal medya seçim suçu işliyor.”

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri yaklaşırken bu döneme özgü bazı suç ve cezalar gündeme geldi. Diğer suçlardan farklı olarak seçim dönemlerinde işlenen seçim suçları ve bu suçlara uygulanabilecek cezai yaptırımlar 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ‘Seçim Suçları ve Cezaları’ bölümünde düzenlenmiştir. Seçimlerin özgürlük, eşitlik ve güven ortamında yapılabilmesini amaçlayan bu Kanuna göre, seçim süresince bazı fiil ve eylemlerin niteliğine göre idarî para cezası ve beş yıla kadar hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanabilecektir. seçim süreci ve seçim günü. Örneğin seçim günü yetkili kurulların kararlarına uymayan seçmene idari para cezası veriliyor. Seçim günü tekrar oy kullanan ve sandığı çalanlara 5 yıl hapis cezası verilebilecek. Ersözlü, 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sürecinde görülebilecek suçlar hakkında bilgi verdi.

Ersözlü, seçimlerin inanç ve eşitlik ortamında yapılmasının toplumsal barış açısından değerine işaret ederek, “Bu konuda seçmene büyük sorumluluk düşüyor. Belirtilen idari para veya hapis cezalarına ilişkin cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için seçmene bu konuda büyük sorumluluk düşüyor.” 298 Sayılı Seçim Kanunu’nda seçmenin seçim sürecinde ve sürecinde dikkatli olması ve titiz olması gerekiyor” dedi.

SAHTE SEÇMEN KAYDI YAPANLARIN CEZALARI ARTIRILDI

Seçimin kesinleştiği tarih ile oy verme gününün ortası arasındaki süreçte dikkate alınması gereken ilgili Kanundaki seçim suçlarına değinen Ersözlü, şu bilgileri paylaştı:

“Seçim yasaklarına uymayanlar ile seçim günü ve öncesinde hukuka aykırı propaganda yapanlar hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Örneğin, seçim propagandasına engel olmak ve seçim propaganda materyallerinin yayınlanmasını veya duyurulmasını engellemek veya imha etmek suçlanıyor. Bu kabahati işleyenler altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Ayrıca, kısmen veya tamamen sahte seçmen kütüğü veya seçmen listesini düzenleyen, bozan, çalan veya yok edenlere verilecek ceza, yarısı, Türk Ceza Kanununun ‘belgede sahtecilik’ suçuna ilişkin hükümlerine göre Yazılı kurulların toplanmasına veya görevlerinin yapılmasına engel olanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. isimleri bir ila iki yıl hapis cezası alabilir.”

SOSYAL MEDYADAN OY PAYLAŞANLAR SEÇİM SUÇU İŞLEDİ

Avukat Ender Unutan Ersözlü, çeşitli cezaların söz konusu olabileceği diğer seçim suçlarından bazılarını şöyle sıraladı:

“Kanuna göre sandıkta oy kullanmakla ilgili kendisine yüklenen sorumlulukları yerine getirmeyenler, oylarını sosyal medyada paylaşanlar, ihtara rağmen sandıktan çıkmayanlar veya Rastgele bir müdahale önermek veya önermek ya da buna teşebbüs etmek seçim görevi kötüye kullanmaktır.Seçmenin yokluğunda oy kullanmak, sandık çalmak, seçim tutanağında tahrifat yapmak, haksız oy elde etmek için çıkar sağlamak, Seçim yasası kapsamında oy kullanmaktan, silah taşımaktan seçmenler seçim hatası olarak suçlanmakta, hapisten çeşitli süreli hapis cezalarına kadar çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

“SEÇİM HÜKÜMLERİ ÖNEMLİDİR”

Seçimlerin eşitlik ve güven ortamında yapılabilmesi için seçmenin seçim yasaklarına ve kurallarına uymasının önemine vurgu yapan Ersözlü, “Seçim suçları sadece seçim dönemlerinde gündeme geldiği için, seçim suçlarının kapsamı ve süresi de aynıdır. uygulama dar ve az biliniyor” “Seçim kabahat süreçlerinden gördüğümüz kadarıyla seçim yargılamaları önemli bir oranda. Bu nedenle seçmenlerin seçim kabahatleri ve siyasi partiler konusunda bilinçlenmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu