Haber

Tahmin Tutan Naci Görür’den İzmir için Uyarı: ‘6.0 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor’

Hatay depremini bilen ve tahminleri tutan Prof. Dr. Naci Görür, İzmir’i işaret ederek, “İzmir’de büyük ihtimalle 6.0 civarında olacak. Yani İzmir’de ender de olsa 7.0’ın üzerinde bir sarsıntı öngörüyorum. İzmir Fayı’nın çalışmasına bağlı” dedi.

TELE1 ekranlarında Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman programına Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür konuk oldu. prof. Dr. Görür, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra neden hep Türkiye’nin farklı bölgelerinden deprem haberlerinin geldiğini anlattı.

Görer, “Bu büyük depremden önce bu kadar deprem olmuyordu. Yani ara sıra 4.0 ve üzeri depremler olurdu. Bunları teknik olarak yorumlardık. Yani bu kadar çok deprem olmazdı. Ölüdeniz Fayı ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler büyüklük bakımından büyük depremlerdir. Ülkemizde deprem olmasının nedeni ise bu coğrafyada levhaların göreli hareketleri sonucunda oluşmasıdır.”

Naci Görür, İzmir için beyin sarsıntısı uyarısında da bulundu. Görer, şunları kaydetti: “İzmir’de depremler genel olarak 6.0 seviyesinde. Yani 6.6, 6.2 ve altı olabilir. Tarihsel zamanlarda büyük sarsıntılar vaaz edildi ama İzmir Yarımadası’nda olduğunu sanmıyorum. Çünkü İzmir’de şanssızlık var. Ege Denizi’nde deprem olsa bile bunun sorumlusu İzmir’dir. Bakın Yunanistan’da 6.8 büyüklüğünde oldu, biz İzmir depremi diye biliyoruz. İzmir’de büyük olasılıkla 6.0 civarında olacağına inanıyorum. Yani İzmir’de 7.0’ın üzerindeki depremin olağanüstü olabileceğini varsayıyorum. İzmir Fayı’nın çalışmasına bağlı”

hayrat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu